ὁπλίτης Eρχονται!, czyli hoplici nadchodzą!

Ave!

Zacząłem po rzymsku – mea culpa! I znów. Praszczajtie, excuse me, na schledano… kur#% mać 🙂 Nie znam greki niestety (Den milo elenika). Panowie bracia – jest problem. Wkrótce zaczynamy łupando w świecie klasycznej Grecji. Cóż, to nie są przelewki, bo gramy w setting historyczny okraszony nutką fantasy rodem z mitów. Żeby nie było nieklawych sytuacji, że ktoś czegoś nie jarzy lub się w czymś nie orientuje (wszak będziecie grać rodowitymi obywatelami któregoś z polis Hellady) to mam do was sporą prośbę. Trzeba troszkę popracować nad literaturą byśmy wszyscy byli zadowoleni, by gra była choć zbliżona w swej warstwie merytorycznej do realiów świata. Fantasy zostawmy Kryształom czy D&D Czasu, lub innemu badziewiu urodzonemu z czaszki np. Szyndlera (jak Atena z głowy Zeusa – tak g’woli przypomnienia).

Chciałbym byście przeczytali 3-tomową Historię Starożytnych Greków Wipszyckiej&Bravo. Szczególną uwagę zwróćcie na przemiany społeczne – reformę Solona, Klejstenesa, Peryklesa. Krótka charakterystyka, choć po 5-6 zdań. No Iliada i Odyseja oraz mity greckie do powtórki – o tym chyba nie muszę pisać. Dalej – powinniście znać obszerne fragmenty z Teogonii Hezjoda – ważne! Poczytajcie alfabet grecki i coś o piśmie linearnym B (czasem jakąś notatkę od enpisa wrzucę, dobrze by było coś kminić). Coś o genezie polis, charakterystyka najważniejszych obszarów Grecji właściwej i kolonii – małoazjatyckich i italskich (przynajmniej), po kilka ważniejszych miast, realia lokalne, stronnictwa. Akropol trzeba na pamięć znać – co gdzie i kiedy. Święta z datami, teatr grecki – przedstawiciele, geneza i ewolucja.Tragedia, dramat satyrowy, dytyramb, pean, hybris, mimesis, hamartia, decorum – wiedzieć co do czego, by terminy nie były obce. Spokojnie – bez szaleństw, krótkie definicje.

Grecy przykładali niezwykła wagę do harmonijnego rozwoju i balansu między sferą fizyczną i duchową. Będziemy czasem podczas sympozjonów rozmawiać o autorach – powinniście się orientować kto to był Homer, Hezjod, Ezop, Tales, Anaksymander, Anaksymenes, Ksenofanes, Hekatajos, Heraklit, Parmenides, Empedokles, Herodot, Tukidydes (ważne!), Ksenofont, chyba starczy. Na koniec krótko o dramatopisarzach – Tespis, Frynichos, Ajschylos, Sofokles, Eurypides, Arystofanes. Krótko. No, 1 tragedię Ajschylosa dość dokładnie wypadałoby poznać. Ale tylko jedną. Krótko o poetach – Safona, Tyrtajos, Symonides… Wystarczy, zamęczę was.
Na koniec trochę o realiach świata nie-greckiego – imperium Persów, Fenicja, Kartagina, Hetyci, Egipt, Tracja, etc. Przecież nie będziemy bez przerwy moczyć nóg w Pireusie…

Dobra, no to na pocieszenie teraz – to wyżej to naturalnie żarty. Nie musicie szaleć bo temat obszerny. Ja coś czytam, na bieżąco będziemy sprawy naświetlać i ew. cosik czytać 🙂

Informacje o mrufon

Ich komme aus Russland und liebe Kiefer.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „ὁπλίτης Eρχονται!, czyli hoplici nadchodzą!

 1. smartfox pisze:

  Zapraszam do mnie na lekcje. Właśnie przerabiałem antyk:). Wiesz, Murf, typowy Grek niekoniecznie orientował się w literaturze. Niektórzy z wymienionych przez Ciebie zdobyli popularność w późniejszych wiekach. Tespis na ten przykład to postać legendarna. Dostaniesz Nobla, jak znajdziesz jego sztukę lub choćby cytat.

  Safona? Aż tak znana wśród facetów? Przecież praktycznie ją zahukali i doprowadzili do śmierci. Tyrtajos to już inna śpiewka, choć jakoś nie wierzę, że Spartiaci podniecali się jakimś Ateńczykiem, który ich odwiedził.
  Pindara Ci zabrakło.

  Z dramatopisarzy, to wielką trójcę wypada znać: Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa. A proponowałbym ostatniego. Faktycznie geniusz. W konkursach kasował swoich poprzedników. Najwięcej zwycięstw podczas dionizyjskich zawodów.

  Tukidydes? Czyli jednak nie wojna z Persami? Bo on po nich tworzył :).

  Tak, tak, wiem, lansiarz mi się włączył 🙂

 2. mrufon pisze:

  Tukidydes pisał o wojnie peloponeskiej, wiem. Poza tym to żart – chciałem by chuopaki się nieco zirytowali rozmiarem zadania 🙂
  A poważnie to chyba ulokuję grę gdzieś w pięćdziesięcioleciu międzywojennym . 479-431 – to stan na dziś. Jestem na konsekwencjach wojny z Persami w II tomie Wipszyckiej. Powoli, zaraz wejdę w najciekawszy okres, poszerzy się perspektywa, wybiorę IMO najciekawszy okres i jazda.

 3. smartfox pisze:

  Weź późniejszy. Może chłopcy pograją fajterami z Świętego Zastępu Tebańskiego :).

 4. mrufon pisze:

  I tak wolę psychopatycznych, okrutnych i tępych Spartiatów 🙂
  I znów poważnie – za mało informacji szczegółowych o innych polis niż ateńskie. Dokładna charakterystyka społeczeństwa, obyczajów, cennik,podział administracyjny etc. – wszystko szczegółowo, ale dla Aten. Chuopaki będą pederastami lub miłośnikami heter z Aten.

 5. smartfox pisze:

  Może nawet się połączą w pary:D. Pióro by był wniebowzięty 🙂

 6. mrufon pisze:

  Bez jaj Tomek – na sympozjonach zabawiano się PO RÓWNO z heterami i chłopcami. Gracze muszą dobrze odgrywać postacie, nic im nie będzie 😉 Tam była instytucja opiekuna wprowadzającego chłopca w dorosłe życie (wiadomo poprzez co) – i tego zaszczytu mogą dostąpić. Poza tym Grecja to nie tylko pedzie, aspisy i agony tragiczne 😉
  No a ja będę tylko sadystycznym MG 😀

  Może nawet się połączą w pary:D

  Jak papużki?

 7. Tomek pisze:

  Nie iem kiedy tych Greków zamierzasz wcisnąć, czeka jeszcze One Ring do przetestowania. A Ci Grecy to na BRP ?

 8. mrufon pisze:

  Na BRP. Kiedy? W przyszłym roku – około wiosny, na pewno wcześniej nie da rady.

 9. karprpg pisze:

  Dobre, uśmiałem się, oststni akapit niepotrzebny, chciałbym zobaczyć reakcję graczy bez niego 🙂

 10. mrufon pisze:

  Trochę nerwów i stresu nikomu nie zaszkodziło 😉

 11. CieńZPrzeszłości pisze:

  To nie prawda, że Ateny są najlepiej opisane – po prosty może kiepski przedział czasowy sobie wziąłeś.

  Syrakuzy. Bo i Archimedes.

  Tyle w tym temacie 😉

  BTW. grać w starożytności przed Archimedesem to jak grać w renesansie przed Da Vinci, nie za bardzo jest po co XD

 12. mrufon pisze:

  Ja się nie znam, ocalałe materiały oceniają historycy – ja powtarzam za Wipszycką, że najwięcej danych jest o Atenach. Na pewno do epoki klasycznej włącznie, jak dalej nie wiem, bo jestem na 404 p.n.e.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s