No i o co cho?

Ave!

Do tego wpisu skłoniła mnie nieprawdopodobna wręcz rozmaitość tego co wypełzło z różnych stajni pod wspólnym mianem RuneQuesta. Mamy więc Avon Hill, 2 edycje z Chaosium, 2 edycje Mongoose’a, Games Workshop, jakieś self pabliszd i 6 edycja spod znaku Games Design. Zanim się połapałem co kiedy i od kogo wyszło, co jest aktualne, co już przejrzałe, minął z miesiąc. Najbardziej aktualnym Runequestem jest 6 edycja GD z 2012 roku i LEGEND z Mongoose’a. The latter niemal literalnie (z wyjątkiem magii) przeniesiony jest z Runequesta II z tej samej stajni. Nazwa się zmieniła bo coś tam z prawami do nazwy chyba Mongoosowi się popsuło. Mniejsza o to – produkt niemal ten sam.

Jaki jest problem z bieżącymi edycjami? Obie są świeże, więc dodatków jest mało (6 ich nie ma, czeka na publikację szczegółowego opisu jakiejś ogromnej wyspy, gdzie detalicznie potraktowana będzie cała biocenoza). Nieco lepszą sytuację mają Legendy, bo na rynku już jest jeden świat poza podstawowym podręcznikiem – Young Kingdoms Elrica z Melnibone. To już coś, pozwala grać w jakiejś rzeczywistości. Poza tym jednak nie ma nic – bo dodatku z magią krwi, opisem miasta orków (w bliżej niesprecyzowanej rzeczywistości) czy ekwipunkiem nie można traktować poważnie. A gdzie flagowe światy RQ – Glorantha, Hawkmoon czy Lankhmar? Ciekawe ile przyjdzie poczekać. Zasadniczo nie ma jednak tragedii – Runequest I Mongoose’a ma te wszystkie realia opisane, więc po minimalnej konwersji zasad magii głównie, można grać.

Informacje o mrufon

Ich komme aus Russland und liebe Kiefer.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „No i o co cho?

  1. Nadiv pisze:

    Do Legend jest też bardzo fajne „Age of Treason” 🙂 Poza tym jest jeszcze chyba Deus Vult oraz inne settingi historyczne – „Vikings of Legend” i „Pirates of Legend” 🙂

  2. mrufon pisze:

    Mea culpa, masz oczywiście rację. To dodatki, które mnie nie interesują dlatego pewnie je pominąłem w tej wyliczance…

  3. karprpg pisze:

    Nie wiem jak reszta, ale „Deus Vult” jest na RuneQuest II. Zresztą DV jest dość specyficzny, a jego historyczność jest, hmmm… To jednak nie to co Crusaders of Amber Coast, czy Merrie England. Swoją drogą ExCathedra, dodatek do DV przypadł mi do gustu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s